logi sisse meist KKK
FAQ

Korduma Kippuvad Küsimused

Mis on pinu.ee?

Pinu.ee on koht, kus saab vastuseid programmeerimist ja sellega seotud teemasid puudutavatele küsimustele. See on veidi sarnane foorumile, ainult et kasutajad saavad anda vastustele hääli ning rohkem hääli saanud vastuseid näidatakse eespool. Pinu.ee on inspireeritud StackOverflow saidist.

Mis mõttes "Uus Pinu"?

Oma esimese aasta elas Pinu.ee StackExchange serveris. Suvel otsustasid selle teenuse haldajad kehtestada piiri, millest väiksema külastajate arvuga portaale nad võivad kinni panema hakata. Eesti programmeerijaid on nii vähe, et maailma mastaabi järgi pandud kvoodi täitmise lootust meil ei ole. Sestap kolisimegi StackExchange mootorilt ja serverist OSQA mootorile ning Tarkvaralabori serverisse.

Miks ainult programmeerimine?

Me kasutame programmeerimist pigem märksõnana. Tegelikult me mõtleme selle all kõiki tarkvaraarenduse valdkondi ja sellega seotud tegevusi. Näiteks: analüüs, projektijuhtimine, testimine, serverite seadistamine, oma firma tegemine jne. Kui teema on pisut sügavamalt arvutitega seotud, siis pane küsimusele korrektne silt külge ja tõenäoliselt on kõik OK.

Mis on karma?

Iga kord kui keegi Sinu vastuse poolt hääletab, siis suurendab see Sinu "karma skoori". Seda võib käsitleda nii, et see skoor näitab pinu.ee kasutajate usaldust Sinu vastu. Millest Sinu karma tuleneb, saad vaadata oma profiili lehel "karma ajalugu" alt.

Mis on medalid?

Kui Sa teed pinu.ee-s midagi head või erilist, saad selle eest medali. Näiteks märgid oma küsimusele antud vastuse aktsepteerituks või Sinu vastus on kogunud 5 poolthäält. Medaleid on kolme sorti: pronks-, hõbe- ja kuldmedalid, sõltuvalt sellest kui raske on neid saada. Medalite süsteem on mõeldud selleks, et ergutada kasutajaid uurima, mida pinu.ee-s veel teha saab. Uuri medalite alt millised medalid on olemas ja mida nende saamiseks teha tuleb!

Mis on community wiki?

Kuna pinu.ee on oma olemuselt wiki, siis alates teatud karma skoorist saavad kasutajad muuta ka teiste kasutajate vastuseid. Siit tekib kohe küsimus, et kellele lähevad karma punktid nende vastuste eest, millesse on panustanud mitu inimest? Lahendus seisneb selles, et pärast teatud arvu muudatusi muutub vastus community wiki'ks, mis ei anna enam kellelegi karma punkte. Kui küsimus (või vastus) on piisavalt üldine, siis võib ka autor kohe alguses omandist lahti öelda märkides community wiki märkeruudu.

Miks on tarvis eestikeelset StackOverflow'd? Kas ingliskeelsest ei piisa?

Mitmel põhjusel. Enamus programmeerijaid suudab vabalt lugeda ingliskeelset teksti, selles pole kahtlustki. Aga kirjutamine on teine teema - kas mäletad kui kaua ise viimane kord ingliskeelse e-maili kallal pusisid? Eestlastele on lihtsam kirjutada eesti keeles ja selle vastu aitab ainult väljasuremine.

Teine põhjus on see, et osa programmeerimisalasest infost on Eesti-spetsiifiline, näiteks ID-kaardiga sisselogimine, Pangalingiga maksmine või X-tee päringud. Põhimõtteliselt võiks ju teha StackOverflowsse igaühe kohta vastavad sildid ja üritada inglise keeles seal omavahel vestelda, aga kas see oleks mugav?

Miks ma peaksin tasuta lahendama kellegi teise programmeerimisprobleeme?

Mitmel põhjusel:

  1. Esiteks on teiste aitamine üllas ja rahuldust pakkuv tegevus. Ei veennud? Loe edasi :).
  2. Teiseks on see hea võimalus ise targemaks saada - õpetamine on teatavasti kõige efektiivsem õppimise viis.
  3. Kolmandaks on see võimalus teha endale nime nii programmeerijate seltskonnas kui ka tulevaste tööandjate jaoks. Oletame, et oled tudeng, kellel pole siiani ühtegi reaalset töökohta ette näidata. Millega Sa oma CV-s silma saad paista? "Minu pinu.ee skoor on 16527!"
  4. Kui vaadata veidi laiemalt, siis võiks pinu.ee olla keskkonnaks, mille abil toimub teadmistevahetus erinevate Eesti IT-firmade vahel. Ja sellest võidab loodetavasti terve Eesti IT-sektori eksport :).

Kas küsijad on laisad, et nad ei viitsi ise järele uurida?

Võib-olla ei ole küsija õige otsingusõna peale sattunud? Võib-olla nad ei oska oma küsimust niimoodi sõnastada, et see otsimootoris mõistliku vastuse annaks? Võib-olla on küsimus nii spetsiifiline, et veebis selle kohta infot pole (nt mõni Eesti-spetsiifiline küsimus DigiDoci kohta)? Põhjusi võib olla mitmeid. Küsijatele soovituseks - näita, et oled oma kodutöö ära teinud, kirjelda mida oled katsetanud ja miks see ei töötanud.

Kellele kuuluvad autoriõigused?

Iga postitaja säilitab isiklikud autoriõigused materjalile, mille ta pinu.ee'sse postitab, kuid lubab selle materjali kasutamist Creative Commons - Attribution litsentsi alusel.

Lühidalt kokku võttes tähendab see, et pinu.ee'sse postitatud materjali võib levitada nii muutmata kui ka muudetud kujul, kuid on kohustus viidata allikale ja teha seda viisil, millest ei jää muljet, et pinu.ee postitaja(d) on konkreetse kasutuse heaks kiitnud. Eelistatud viitamisviis on anda veebiviide pinu.ee küsimusele, et materjali hilisem lugeja saaks näha ka konteksti, milles see originaalis tekkinud on.

Eeltoodu on ainult lühikokkuvõte, natuke pikem kokkuvõte ja litsentsi täistekst on esialgu saadaval vaid inglise keeles.

Misasi on OpenID?

OpenID on autentimissüsteem, mis võimaldab kõikidesse OpenID'd toetavatesse saitidesse logida sisse sama parooliga. Meie soovitame kasutada OpenID.ee teenust, mis võimaldab sisselogimiseks kasutada ID-kaarti või Mobiil-ID'd. Nii võib tööandja kindel olla, et Sinu karma skoor on Sinu enda välja teenitud.

Kust tuleb nimi pinu.ee?

Ehh, ingliskeelne stack on eesti keeles pinu ehk magasin. Kontrolli Arvutikasutaja Sõnastikust, kui ei usu. Stack overflow = pinu ületäitumine. Kuna pinuyletaitumine.ee oleks liiga pikk ja kohmakas, siis pinu.ee tundus piisavalt lühike ja suupärane. "Mõistus otsas? Pane pinusse!"

Kes on pinu.ee taga?

Meile tundus, et Eestis ei ole portaali, kus programmeerijad saaks omavahel suhelda. Noh nii nagu vanasti oli ee.prog uudistegrupp.

Kas see on äriline projekt?

Ei ole. Kuna nüüd kasutame vabavaralist OSQA mootorit, siis meil enam kuutasu kohustust ei ole ja saame seda puhtalt oma lõbuks teha. Samas vahendame hea meelega portaali asjakohast reklaami, nt programmeerijate töökuulutusi, koolituste ja konverentside infot jms. Plaanime lähtuda järgmistest põhimõtetest:

  • Reklaam peab olema asjakohane, st puudutama programmeerimist.
  • Reklaam ei tohi vilkuda ega animeerida. Eelistatud on tekstireklaam.

Kui portaal peaks mingit tulu teenima, siis plaanime selle investeerida eestikeelse programmeerimisalase hariduse arendamiseks, nt raamatute tõlkimine eesti keelde, programmeerimisolümpiaadide toetamine vms.

Miks peaksin ma tööpakkumisi reklaamima pinu.ee-s?

Sest pinu.ee kaudu on ligipääs ka passiivsetele tööotsijatele, kellel pole mõtteski olnud oma CV-d töövahenduskeskkondadesse üles panna. Rääkimata sellest, et parimad inimesed ei kola kunagi tööotsinguportaalides.

Mismoodi ma pinu.ee'd kasutan?

vastus = mõistus.mõtle(küsimus);
if (!vastus) {
  pinu.push(küsimus);
  vastus = pinu.pop();
}

Litsents: Creative Commons Attribution License | Kontakt: info@pinu.ee