logi sisse meist KKK

Alates 1.01.2018 pinu.ee lõpetab oma töö. Tänud kõigile osalejatele ja kohtume jälle!

2
1

Muidugi inspireerituna kahest varasemast küsimusest (üks Pinus ja teine StackOverflow's): Mis on see võõrkeelne programmeerimisraamat, mille peaks kindlasti eesti keelde tõlkima?

Selle asemel, et lihtsalt StackOverflow populaarseimate asjade poolt hääletada, võiks arvesse võtta ka, et piisavalt kõrge tasemega materjali lugejad saavad ilmselt ka inglise keelega hakkama. Aga mis on see raamat, millest just noorele ja algajale kõige rohkem kasu oleks?

küsitud Oct 25 '09 at 22:11

Ahto%20Truu's gravatar image

Ahto Truu ♦♦
6596711


12järgmine leht »

The Algorithm Design Manual, by Steven Skiena.

Omab väga head informatsiooni algoritmide ning algoritmide disaini kohta.

Kui enamus raamatuid on rohkem nö. O notatsioon, algoritmide tõestamine jne. siis see raamat on rohkem praktilisemast aspektist.
Ehk kuidas disainida ja kuidas kasutada algoritme (modifitseerida olemasolevaid). Samuti on seal väga häid näited reaalsest elust (nö. War Stories).

Raamat on üldiselt kahte ossa jaotatud.

 • Esimene osa on algoritmide disainist (dünaamiline programmeerimine, kombinatoorilised probleemid jne.).
 • Teine osa on nö. entsüklopeedia alogritmide kohta. Seal on algoritmid paljudele probleemidele (kus võimalik link koodile). NP-probleemide jaoks parimad teadaolevad heuristikad ja ligikaudsed algoritmid.
link

vastatud Oct 28 '09 at 14:26

egon's gravatar image

egon ♦♦
771239

edited Oct 31 '09 at 14:16

Võibolla viitsiksid kirjeldada, mille poolest see raamat teistest algoritme käsitlevatest raamatutest erineb. Mis selle nii heaks teeb? Algoritme käsitlevaid raamatuid on ju teisigi ning näiteks mina pole varem tollest raamatust üldse kuulnud.

(Oct 30 '09 at 07:47) Rene Saarsoo ♦♦

See on tore raamat küll, aga kas see pole mitte piisavalt kõrge tasemega materjal, et selle sihtgrupilt inglise keeles lugemise oskust eeldada? ADMi ja CLRSi vahel valides eelistaks küll ADMi, põhiliselt sellepärast, et CLRS on palju formaalsem ja seega ilmselt vanemale lugejale orienteeritud.

(Dec 01 '09 at 12:07) Ahto Truu ♦♦

Ma arvan, et raamatu esimene pool oleks see, mis tasub tõlkida. Esimene pool annab algoristi mõtlemisviisi ja selle, et algoritmi disain ei ole lihtsalt, et: "üks õhtu tuleb üks hea mõte ja siis paned selle kirja". Enamasti on see pigem uurimine, katsetamine, paremaks tegemine ja olemasolevate algoritmide ära kasutamine. Praegusel eestikeelses kirjandusel on puudu sellest, kuidas algoritme välja mõelda. Arvan, et see põhimõte on väga vajalik ka algajatele, sest kõik programmeerimine on pmt. algoritmide disain.

(Dec 01 '09 at 13:56) egon ♦♦

Loomulikult võib ka teha uue raamatu, mis käsitleb algoritmi disaini protsessi. Olen nõus, et algajale võib raamat jääda kohati liiga mahukaks. Näiteks raamat eesti programmeerijate kogemustest. Kuidas nö. hea lahenduseni jõuti.

(Dec 01 '09 at 14:01) egon ♦♦

The Mythical Man-Month Fred Brooks

link

vastatud Nov 30 '09 at 16:55

Andres%20Septer's gravatar image

Andres Septer
3113

Tore raamat, loetud, aga liialt vähe on mu meelest neid inimesi, kes seda ostaks. Pigem tuleks selle raamatu puhul taotleda, et seda ülikoolide raamatukogudes oleks rohkem kui see üksainus eksemplar TTÜ-s. (Noh, tegelikult venekeelseid tõlkeid on mujal ka, aga raske on mul selle vene keelega.)

(Nov 30 '09 at 17:17) Rene Saarsoo ♦♦

Introduction to Algorithms - Thomas Cormen

link

vastatud Oct 31 '09 at 08:25

erti's gravatar image

erti
112

Scott Hanselmani hiljutises podcastis reklaamitud Hello World! tundub olevat just selline, kuidas mina programmeerimist õpetaksin. Kirjutatud isa ja poja poolt, poeg muuseas alles 10-aastane. Kusjuures intervjuus räägib täiesti hämmastavalt küpset juttu 10-aastase kohta.

Raamat alustab lihtsatest asjadest nagu väljastus, muutujad, sisestus, aritmeetika, aga ei piirdu nendega ning jõuab välja iga lapse unistuseni - mängude programmeerimiseni. Baaskeeleks Python.

Boonuslink: Carter tutvustab PythonCard'ga lihtsa vormi tegemist.

link

vastatud Jan 16 '10 at 21:59

Tambet%20Matiisen's gravatar image

Tambet Matiisen ♦♦
77791125

Selle lapse jutt on tõesti hämmastav. Samas paneb see asi mõtlema selle üle kuivõrd palju lihtsam on õppida programmeerima kui inglise keel on su emakeel.

(Jan 16 '10 at 23:53) Rene Saarsoo ♦♦

"The Pragmatic Programmer" oleks üks hea lugemine eesti keeles.

link

vastatud Oct 26 '09 at 10:17

Anti%20Veeranna's gravatar image

Anti Veeranna
2063

Learn to Program, by Chris Pine.

Kuna eesti keeles hetkel pole ühtegi raamatut, mida ma julgeks kellelegi algajale soovitada. Lisaks see, et kui Pythoni kohta veel natukegi leiab, siis Ruby osas on seis ikka täiesti null.

link

vastatud Oct 26 '09 at 19:24

Rene%20Saarsoo's gravatar image

Rene Saarsoo ♦♦
1.1k101121

1

Täpsustus, et antud raamat on Ruby kohta.

(Oct 27 '09 at 08:06) Tambet Matiisen ♦♦

ma arvan et algajamatele peaks need ära tõlkima

http://headfirstlabs.com/books/hfjs/

link

vastatud Jun 12 '10 at 17:45

toivo's gravatar image

toivo
1

Mulle endale meeldib algõppe raamatuna How to Design Programs, Scheme baasil. Lastele seda ehk ei soovitaks, aga keskkooli ja esimeste kursuste tasemel miks mitte.

link

vastatud Jun 16 '10 at 10:08

Margus%20Freudenthal's gravatar image

Margus Freudenthal
212

Mina ise algajana tunnen puudust lihtsatest asjadest. Huvitavam on programmeerima õppida, kui on mingi konkreetne tulemus näha. Ma olen ise mõelnud, et kombineeriks raamatu kokku kolmest asjast. Mitte et võtaks konkreetse vöörkeelse raamatu vaid kirjutaks ise. Ma ei paneks sinna liialt teooriat, sest nii pädev ma pole. Püüan pigem kõik lihtsalt ära seletada. Kel huvi, võib teooriat koolis kuulata.

Mis need kolm asja on, seda ma siin ei kirjutaks. Juhul, kui ma tõesti viitsin seda raamatut kirjutada, siis pole mulle vaja, et keegi teeb täpselt sama asja.

Miks ma seda tegema hakkan? Seepärast, et tahan ise õppida. Samal ajal, kui kirjutan raamatu, õpin eelkõige ise. Olles ise algaja, näen ma kõige paremini, mida alguseks vaja on.

Sügisel hakkab jälle kool ja siis õpin uusi asju ja ehk ei jää aega raamatu jaoks. Mulle sobiks ka see, kui keegi tõukaks tagant, et asjaga pihta hakkaksin.

Vöörkeeleid raamatuid võib ju olla, kuid ma eelistan algul õppimiseks alati oma emakeelt.

link

vastatud Jun 16 '10 at 19:37

oivik's gravatar image

oivik
71113

Küsimus:

Aga mis on see raamat, millest just noorele ja algajale kõige rohkem kasu oleks?

Vastus:

Kas just raamat, kuid Khan acadamy või Patrickjmt laadne keskkond, kus sisu väga hästi valdav isik esitab seda video formaadis lühidalt ja konkreetselt. Inimesele jääb kordades paremini sisu meelde, kui ta saab seda seostada isiku esitamislaadi ja viisiga (lisaks, ta saab seda korduvalt vaadata).

Graafiliselt kujutaks see endast:

alt text

Koodi näited võiksid olla java's ja pythonis. Kuid kasutajaskonda leiaks ka mathematica, c, c++, php, javascript'i ja sql'i puhul. Basic ja VBA on sama kasulikud, kui Bubblesort on sortimises.

Lisaks võiks seal olla informatsiooni nagu:

 • Kuidas kasutada wolframalfa't (kasulik õpilasest, kuni akadeemikuni)
 • Kes on programmeerija (kasulik antud artikli autorile ja kommenteerijatele)
 • Kuidas lahendada 'olümpiaadi' küsimusi (kasulik olümpiaadil käijatele, ning teistele)

Pealegi tänapäeval käib programmeerimisraamatute hankimine nõnda: Loed läbi raamatu arvustuse, tõmbad torrentiga, lased endale mõne screen reader'iga ette lugeda 300-900 sõna minutis, jätad meelde head terminid, ning sõnakasutused. Raamatud, mis sulle aasta pärast ikka meeldivad, võid sümpaatia pärast või kinkimiseks korraga kokku osta, ning säästad saatmiskuludelt. Ning kui endale raamatuid ostad, siis kasutatud raamatud on palju odavamad.

Kui minu kastist välja mõeldud vastus ei meeldi, siis raamatuna soovitan tõlkida
Bruce Eckel'i: Thinking in Java

link

vastatud Sep 27 '10 at 23:49

Margus's gravatar image

Margus
51116

edited Sep 28 '10 at 21:03

Sinu vastus
lülita eelvaade

Jälgi seda küsimust

By Email:

Pärast sisselogimist saad tellida muudatuse teavitusi siit

By RSS:

Answers

Answers and Comments

Markdown Basics

 • *kaldkiri* või __kaldkiri__
 • **paks kiri** või __paks kiri__
 • link:[tekst](http://url.com/ "pealkiri")
 • pilt?![alt tekst](/path/img.jpg "pealkiri")
 • nummerdatud nimekiri: 1. Foo 2. Bar
 • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
 • põhilised HTML märgendid on samuti toetatud

Pinu tööpakkumised

kõik pakkumised »

Küsimuse sildid:

×6
×2
×2

küsitud: Oct 25 '09 at 22:11

nähtud: 7,640 korda

viimati uuendatud: Dec 11 '14 at 18:52

Litsents: Creative Commons Attribution License | Kontakt: info@pinu.ee