logi sisse meist KKK

Alates 1.01.2018 pinu.ee lõpetab oma töö. Tänud kõigile osalejatele ja kohtume jälle!

Olles tutvunud väidetega, miks peaks pri.ee olema maksuvaba, siis olen nõus toodud väidetega (http://sisalik.dragon.ee/pikett/), kuid tahaks siiski küsida:

 1. Mida mõista "kolivad Eestist ära" all?
 2. Kas ntx planet.ee pakutav 9 eegune teenus ei ole altrernatiiv pri.ee domeenile? 6 giga kettaruumi jmt, sellega peaks suutma veebilehtede ehitust küll teha.
 3. Kui mina ettevõtjana registreerin endale tasuta pri.ee, siis kes keelab mul selle peale kommertsrakenduse panemist?

Isiklikult arvan, et pri.ee soodustamine on nagu igasugune maksusoodustus: alati leidub siis neid, kes selle mitteotstarbeliselt ära kasutavad.

Pigem tuleks küsida: miks on .ee domeen nii kuradi kallis, kallis just võrreldes teiste domeenidega? Mida annab mulle .ee domeen näiteks .com või .eu domeeniga võrreldes, mis nüüd ju odavamad tulevad.

Seega, kartmata olla ebapopulaarne, võis pri.ee vabalt olla maksuline, kuid .ee domeen (ja siis ka pri.ee domeen) võiks olla tunduvalt odavamad, igatahes odavamad kui ülalnimetet teised domeenid.

küsitud Jul 17 '10 at 14:57

Muidumeez's gravatar image

Muidumeez
81113


Mul on pri.ee piketist raske aru saada, kuna ma hetkel hästi ei mõista, mida sellega soovitakse tegelikult saavutada - peaks ju selge olema, et sihtasutus, kellel on vaja kanda suured kulud (suured palgad), ei hakka kunagi kellelegi midagi tasuta pakkuma, kui selleks otsene kohustus puudub. Seega tundub praegune nõudmine midagi "tasuta õlut!" laadset.

Minu ettepanek oleks moodustada pri.ee kogukonnal ehk praegustel domeeni omanikel sellekohane MTÜ ja taotelda Eesti Internetilt pri.ee domeeni halduse ülevõtmist. Sisuliselt ei ole alamdomeeni haldamiseks vaja muud kui kahte nimeserverit ja mingit süsteemi kirjete lisamiseks. Praegune seis aga kus Eesti Internet kasutab pri.ee (ehk "suvaline alamdomeen") haldamiseks tippdomeeni (.ee) infrat on igal juhul suhteliselt kallis ja overkill.

Nii oleks petitsioonil selge eesmärk ja ka sihtrühm - petitsioonile peaks alla kirjutama pri.ee omanikud, mitte suvalised inimesed, kes asjasse tegelikult üldse ei puutugi, samuti oleks ka selge eesmärk, mida saavutada. Lisaks tekib nii petitsioonile ka reaalne mandaat - kui kõik pri.ee omanikud nõuavad domeeni "vabastamist", siis on raske Eesti Internetil vastupidist põhjendada. Praegusel juhul kui on suunatud kogu rahva peale, ei saada mitte kunagi isegi paari protsenti sihtrühmast seda petitsiooni allkirjastama ja seega reaalne mõjuvõim petitsioonil puudub, mis teeb Eesti Internetil võimalikuks kõik avaldused "huumori valdkonda liigitada".

MTÜ puhul võiks see MTÜ kas teenust ise hallata või kolmandalt pakkujalt (vähemapakkumise korras) sisse osta. MTÜ liige saaks näiteks ühe pri.ee tasuta, aga selle eest tuleks maksta MTÜ liikmemaksu. Mitte-liikmed maksaksid "turuhinda".

Et aga püsida siinse foorumi teemas, siis esialgsele küsimusele - "Pri.ee vabaks - miks?" vastaksin - Loomulikult vabaks. Aga mitte rahalises vaid demokraatlikus mõttes - pri.ee omanikud peaksid ise saama otsustada, kuidas nende domeeni kasutada saab. Tegu on kodanikudomeeniga ja kodanikkond võiks seda ka ise majandada.

link

vastatud Jul 19 '10 at 06:24

Andris's gravatar image

Andris
2553310

1

See on tõeliselt sisukas ja arukas postitus. See "tasuta õlle" paralleel tekkis mul ka. Mitte et mul tasuta õlu ei meeldiks, aga kuskilt peab see ju tulema.

(Jul 19 '10 at 09:49) Muidumeez

Mida mõista "kolivad Eestist ära" all?

Aadress ei hakka enam Eesti oma moodi välja nägema. Näiteks *.pri.ee asemele tuleb midagi stiilis *.eu või *.info. Aastatega tekkinud viited endisele aadressile lähevad katki.

See, millise riigi territooriumil asub saiti pidav masin füüsiliselt, on muidugi omaette (ja aadressist suhteliselt sõltumatu) teema.

Kas ntx planet.ee pakutav 9 eegune teenus ei ole altrernatiiv pri.ee domeenile? 6 giga kettaruumi jmt, sellega peaks suutma veebilehtede ehitust küll teha.

Just see eelmises punktis nimetatud aadressi ja füüsilise asukoha sõltumatus on puudu.

Kui Planeti 9-kroonine teenus ära kaob (näiteks hoibisaidi pidamiseks sobimatult kalliga asendatakse), kui Planet ennast lõhki müüb ja selle tõttu teenuse stabiilsus kannatama hakkab või kui Planet ise mingil põhjusel üldse pillid kotti paneb, ei ole Planeti klientidel võimalik oma kasutajate jaoks läbipaistvalt kolida.

Nime ja majutuse sõltumatul haldamisel on selline kolimine võimalik.

Kui mina ettevõtjana registreerin endale tasuta pri.ee, siis kes keelab mul selle peale kommertsrakenduse panemist?

Kui ma ettevõtjana tahaks oma kontori pidamise asemel klientidega Mäo tankla kohvikus kohtuda, annaks see mu mainele teatava varjundi.

Samamoodi reguleerib turg ka *.pri.ee domeenide kasutamist äri ajamiseks, andes selge sõnumi, et kliendil on oodata üksikisikust ettevõtjat, kes paratamatult ei saa tagada organisatsiooniga võrreldavata stabiilsust (kui "firma" ainus töötaja on haige, siis töö konkreetselt seisab).

Nende aastate jooksul, mis *.pri.ee domeenid tasuta olid, polnud ju näha tõsiste ettevõtete tormijooksu?

link

vastatud Jul 18 '10 at 09:29

Ahto%20Truu's gravatar image

Ahto Truu ♦♦
6596711

Tegelikult ma muidugi tean, mis need mõisted tähendavad ja eks see tiba provokatiivne mu poolt on ka. Samas viimasele lausele võiks vastata ka, et kui .ee oli tasuta ja pri.ee oli tasuta, siis on selge, et .ee on atraktiivsem. Turu reageerimine... hmm. Kui mul on rehvitöökoda ja ma olen tavaline itikauge kodanik, siis tegelikult on mul suht kama, on see .ee või .pri.ee domeen, seega selles väites võiks kahelda. Selge see, et elion.pri.ee võiks kutsuda esile kahtlusi, aga kummid.pri.ee vaevalt. Kõik on suhteline.

(Jul 18 '10 at 12:00) Muidumeez

Erinevaid vastuseid on ju tegelt päris palju :) ja alljärgnev on pigem huumor, kui tõsi:

 1. võtavad mingiapp.appspot.com aadressi googlist ja progevad pythonis bigtable peale
 2. miks zonele 9 eeki? pri.ee on sama mis tasuta dyndns.org . Miks elionile 100 ja elisale 200 staatilise ip eest, kui dynds.org aadressile, mille dünaamiline uuendamine on ruuterisse sisse progetud, võib teha tasuta DNS -is püsiva aliase? jne jne
 3. tee, aga ära jää vahele :)

Miks .ee tuli nii kallis? Lihtne ju, sest nagu igas teiseski Eesti äriplaanis võetakse aluseks suur eesmärk "normaalne palk" ja korrutatakse see sõprade arvuga ja jagatakse registreeritud domeenide arvuga. Lisaks kasutatakse koefitsentidena "seadmete maksuvus" ja "kiire tasuvusaeg". Kahjuks tuli absurdne summa :( mis ei ole konkurentsivõimeline, aga omab piisavalt väärtust kohalikele ettevõtjatele. Hetkel ei saa öelda, et oleks tegu põhjendatud kulude baasil oleva hinnaga.

.ee eelis on see, et .ee toimib suunanumbrina ja eestlane võib eeldada sealt alt kohalikke teenuseid. Kommunikeerimise mõttes pole tõesti mingit vahet kas .com .xxx või ip aadress.

PS: isiklikult saadan aastase 301 redirectiga hingusele 9 .ee domeeni ja asendan need ühe .eu domeeniga, sest ei ole raha peale vihane.

link

vastatud Jul 17 '10 at 18:48

peeter%202's gravatar image

peeter 2
111

Sinu vastus
lülita eelvaade

Jälgi seda küsimust

By Email:

Pärast sisselogimist saad tellida muudatuse teavitusi siit

By RSS:

Answers

Answers and Comments

Markdown Basics

 • *kaldkiri* või __kaldkiri__
 • **paks kiri** või __paks kiri__
 • link:[tekst](http://url.com/ "pealkiri")
 • pilt?![alt tekst](/path/img.jpg "pealkiri")
 • nummerdatud nimekiri: 1. Foo 2. Bar
 • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
 • põhilised HTML märgendid on samuti toetatud

Pinu tööpakkumised

kõik pakkumised »

Küsimuse sildid:

×2

küsitud: Jul 17 '10 at 14:57

nähtud: 4,137 korda

viimati uuendatud: Jul 19 '10 at 06:24

Litsents: Creative Commons Attribution License | Kontakt: info@pinu.ee