logi sisse meist KKK

Alates 1.01.2018 pinu.ee lõpetab oma töö. Tänud kõigile osalejatele ja kohtume jälle!

On keegi meie väikeses Eestis teinud katseid Haskelliga või kas keegi teab kedagi, kes teab kedagi, kes on haskelli kasutanud mõnes reaalses rakenduses/infosüsteemis.

Kui on, siis huvituks tagasisidest? Ka ebaõnnestunud katseid oleks kasulik kuulda.

küsitud Apr 02 '12 at 19:06

Kaiko%20Kaur's gravatar image

Kaiko Kaur
2307712

silt muudetud Apr 02 '12 at 19:24

dig's gravatar image

dig
17415


link

vastatud Apr 02 '12 at 23:38

Tambet%20Matiisen's gravatar image

Tambet Matiisen ♦♦
77791125

Täiesti reaalse rakendusena jookseb näiteks #linux.ee IRC-bot minu teada tänapäeval Haskelli peal. mzz ätt cyber punkt ee peaks oskama detailidest rääkida.

link

vastatud Apr 02 '12 at 19:24

dig's gravatar image

dig
17415

Täiesti reaalsetest rakendustest rääkida ei oska aga mingi hetk otsisin palju selle kohta kuidas funktsionaalses keeles kirjutada mängu. Ma ei mõtle mingi pongi taolist asjandust vaid korralikku AAA sarnase mängu arhitektuuri.

Parim, mis leidsin oli need artiklid. Kuigi see FRP (functional reactive programming) idee oli väga huvitav, ei suutnud välja mõelda ilusat arhitektuuri, mis suudaks ilusti integreerida erinevaid süsteeme (AI, graafika, füüsika, skripting etc.). Ehk lõppude lõpuks tundus see FRP ja Coroutined põhjal asjade tegemine erilist matemaatilist viis kuidas saavutada stateful objektid. Sain aru, et lihtsam on teha keeles, kus state kasutamine on lihtsasti võimalik.

link

vastatud Apr 03 '12 at 01:00

egon's gravatar image

egon ♦♦
771239

Aasta on möödas küsimisest. Hakkasin seda aasta tagasi õppima. Ei suuda veel öelda sõnapaari "õppisin ära" või "sain selgeks". Aga suudan kirjutada igapäevast tarkvara ja naudin seda rohkem kui kunagi varem (pole aasta jooksul peale hädavajaliku javascripti muud kirjutanud).

Töötasin SmartPOSTis selle algusaegadel. Sealne logistika on selline, et kõik pakid üle Eesti viiakse Tallinnasse, kus need sorteeritakse ja viiakse jälle üle Eesti laiali. Selline teekond äratas mitmetes inimestes üllatust: "miks tehakse selline ring kui otse pakiautomaadist pakiautomaati oleks võimalik otsemalt ja kiiremini viia?".

Ma julgeksin võrrelda tavaprogrammeerimist selle anarhiaga, kus pakke proovitaks vedada kõige lühemat teed. Sellise transpordi planeerimine oleks peavalu ja meeletu töö (nagu praeguste programmide kirjutamine). See ei võimaldaks klintidele lubada kindlaid kellaaegu, toimimist oleks raske jälgida ja optimeerida ning iga kulleri väike eksimus rajalt võiks põhjustada kollapsi.

Haskell on paralleel selle pikema teekonnaga, mida on lihtne seletada, jälgida, optimeerida ja kus kõik teavad iga päev täpselt, mis nad tegema peavad. See keel on nagu kontrollmehhanism, et keegi ei teeks isetegevust, mis võiks sõltuvad süsteemid segi ajada.

Seejuures on suudetud saavutada äärmine väljendusrikkus ja on võimalik jätta tahaplaanile erandjuhud (exceptionid/errorid). Need erandjuhud on väga hästi siiski kaetud, aga sellepärast ei pea iga rea järel kirjutama kontrolli või pidevalt try-catch meetodit kasutama.

Kirjutades koodi haskellis on tunne nagu konfiksin programmi. Kui on valesti "konfitud", siis programm käima ei lähe -- siis öeldakse "mõtle rohkem" :) Ja mõtelda on mõnus. Mõnus selle pärast, et varem sai otsitud pidevalt teid "kuidas lihtsam on". Nüüd leian ennast küsimast "kuidas vaja on".

Aga jaa -- alustamine ei ole lihtne, tõesti ei ole. Mul läks 4 kuud enne kui sain iseseisvalt "Hello world"-ist kaugemale. Et ma aga ilmselt kirjutan veel vähemalt 10 aastat koodi, näib see väga õigustatud investeering.

Ma usun, et Haskell on tulevikutehnoloogia. Kui kõikides valdkondades võidavad need lahendused, mida kontrollivad infosüsteemid, siis miks ei peaks see olema infotehnoloogias endas nii. Haskell kontrollib rohkem, mida programmeerija teeb ning koodi täitmise ajal võtab ise rohkem otsuseid vastu (pean silmas deklaratiivsust).

link

vastatud Apr 03 '14 at 23:26

Kaiko%20Kaur's gravatar image

Kaiko Kaur
2307712

Kellel huvi, siis natuke peale suve on võimalus kursus võtta.

https://www.edx.org/course/delftx/delftx-fp101x-introduction-functional-2126#.U6-iSfl_vdc

link

vastatud Jun 29 '14 at 08:24

Kaiko%20Kaur's gravatar image

Kaiko Kaur
2307712

2016 seisuga on DARPA finantseeritavate projektide nimekirjas (arhiivkoopia) Haskelli-põhine ekstra-töökindla-tarkvara loomise lahendus nimega Ivory Language.

link

vastatud May 24 '16 at 14:36

martin_vahi's gravatar image

martin_vahi
144

Sinu vastus
lülita eelvaade

Jälgi seda küsimust

By Email:

Pärast sisselogimist saad tellida muudatuse teavitusi siit

By RSS:

Answers

Answers and Comments

Markdown Basics

  • *kaldkiri* või __kaldkiri__
  • **paks kiri** või __paks kiri__
  • link:[tekst](http://url.com/ "pealkiri")
  • pilt?![alt tekst](/path/img.jpg "pealkiri")
  • nummerdatud nimekiri: 1. Foo 2. Bar
  • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
  • põhilised HTML märgendid on samuti toetatud

Pinu tööpakkumised

kõik pakkumised »

Küsimuse sildid:

×2
×1

küsitud: Apr 02 '12 at 19:06

nähtud: 5,542 korda

viimati uuendatud: May 24 '16 at 14:36

Sarnased küsimused

Litsents: Creative Commons Attribution License | Kontakt: info@pinu.ee